Docieplanie izolacja uszczelnianie zimnego poddasza
Jak ocieplić poddasze? Docieplanie poddaszy.
Efektem błędów popełnionych przy ociepleniu dachu i niepoprawnie wykonanej termoizolacji poddasza użytkowego jest przede wszystkim brak komfortu i wysokie koszty ogrzewania.
Zdjęcia termowizyjne przedstawiają nieszczelności w warstwie izolacyjnej. Wyraźnie widoczne są wychłodzenia skosów, niepoprawnie zaizolowane profile metalowe, wychłodzone ścianki kolankowe oraz połączenie zabudowy z elementami konstrukcyjnymi. Wełna osuwająca się z powodu niepoprawnie wykonanego sznurowania tworzy mostki termiczne które są przyczyną różnego rodzaju problemów.
(po kliknięciu na zdjęcia można je powiększyć, otworzy się na nowej karcie)
Zimne poddasze, zawilgocenia płyt, niemożność utrzymania stałej temperatury zimą, skwar latem, przedmuchy zimnego powietrza wyczuwalne w okolicy zabudowy gipsowo kartonowej, hałas i co najważniejsze wysokie rachunki za ogrzewanie są typowymi i nader często występującymi objawami niepoprawnie wykonanej izolacji.
Szczególnie bolesny jest fakt, kiedy to ocieplenie wraz z zabudową pochłonęło duże zasoby finansowe a końcowy efekt jest daleki od oczekiwań. Należy zwrócić uwagę, że poprawne ocieplenie poddasza klasyczną wełną w matach nie jest sprawą łatwą.
Pracy nie ułatwia między innymi skomplikowana konstrukcja niektórych więźb dachowych, która bardzo utrudnia wykonanie szczelnej izolacji. Niestety upychanie w szczelinach wełny również nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Warstwa izolacyjna powinna być spójna i jednolita.
Różnice temperatur występujące z powodu nieszczelności warstwy ociepleniowej sprawiają, że w przegrodzie następuje wykraplanie się pary wodnej.
Przyczynia się to do powolnej degradacji warstwy ociepleniowej oraz drewnianych elementów konstrukcyjnych. Na zdjęciu wnętrza zabudowy gipsowo-kartonowej wykonanym za pomocą kamery endoskopowej widać zamarzniętą parę wodną, która wykropliła się na drewnianych łatach. Widoczne są również czarne przebarwienia w miejscach, w których zaczęła się tworzyć rakotwórcza pleśń.
Na poniższym filmie widoczne są efekty niepoprawnie wykonanego ocieplenia poddasza. Porywy wiatru wiejącego na zewnątrz powodują niekontrolowany ruch powietrza w zabudowie kartonowo - gipsowej generując znaczne straty energii. Przedmuchy powietrza są tak silne, że zasysają do wnętrza zabudowy włókna celulozy. Uszczelnienie mostków termicznych poprzez wdmuchiwanie materiałów izolacyjnych skutecznie likwiduje wspomniany problem.
Z przeprowadzonych na zachodzie Europy badań wnika, że 1 mm. szczelina pozostawiona między matami wełny generuje 4-krotnie wyższe straty energii. Proszę, więc wyobrazić sobie, co dzieje się, kiedy szczeliny mają kilka czy kilkanaście centymetrów. Efekty takiego stanu rzeczy widoczne są na zdjęciach powyżej.
Skutecznym lekarstwem na uniknięcie powyżej wymienionych problemów jest docieplenie całej połaci dachu, czy też samej części użytkowej poddasza materiałem izolacyjnym w postaci sypkiej. Wdmuchiwany pod ciśnieniem materiał wypełnia wszelkie puste przestrzenie które są niedostępne dla tradycyjnych metod.
Wełny celulozowe oraz mineralne są znakomitym i relatywnie tanim sposobem na uzyskanie szczelnej i spójnej warstwy izolacyjnej. Docieplenie nowej zabudowy gipsowo kartonowej wdmuchiwanym pod ciśnieniem granulatem wełny czy celulozy gwarantuje Państwu przestrzeń pozbawioną mostków termicznych.
W przypadku jednak, gdy zabudowa poddasza jest już wykonana a w warstwie izolacyjnej występują nieszczelności możemy je zlikwidować metodą blow in.
Naprawa polega na wdmuchiwaniu celulozy w szczeliny pomiędzy wełną a zabudową wykonaną z płyt kartonowo gipsowych, pilśniowych i innych.
Aplikacja granulatów odbywa się poprzez otwory o średnicy kilku centymetrów nawiercone w płytach. Ilość wyciętych otworów zależna jest od wielkości szczeliny, która występuje w zabudowie. Celuloza wdmuchiwana pod ciśnieniem skutecznie wypełnia szczelinę tworząc dodatkową warstwę izolacyjną.
Należy jednak pamiętać, że tego typu docieplenie przynosi efekty, jeżeli szczelina jest wielkości co najmniej 5 cm.
W płytach nawiercane są otwory o średnicy ok. 4 -5 cm. Po wdmuchaniu materiału izolacyjnego otwory są zaślepiane za pomocą wyciętych wcześniej krążków a następnie zabezpieczone za pomocą szpachli wzmacnianej włóknami. Po wyschnięciu wstępnej warstwy należy nałożyć finiszową gładź gipsową.
W przypadku, gdy do skosów jest swobodny dostęp od strony stropu poddasza ingerencja w zabudowę nie zawsze jest konieczna. W tym przypadku materiał możemy wprowadzić za pomocą odpowiednich dysz, dzięki którym możemy dostać się do najniższej części skosu.
Należy jednak wziąć pod uwagę, że przy dociepleniu od strony stropu potrzebujemy przestrzeni o wysokości co najmniej 2 m.
Metodą blow in możemy również docieplić podłogi na legarach. Nie ma potrzeby demontażu całej podłogi, wystarczy wycięcie odpowiednich otworów technologicznych, przez które materiał izolacyjny zostanie wdmuchnięty w przegrodę.
Jeżeli możliwe jest zdjęcie kilku desek w środkowej części pomieszczenia wiercenie otworów nie będzie konieczne. Z pomocą elastycznych węży materiał izolacyjny zostanie rozprowadzony na całej docieplanej powierzchni.
W przypadku podłóg, które mają bezpośredni kontakt z gruntem znakomicie sprawdzą się granulaty styropianu i perlitu ekspandowanego.
Nie zaleca się w przegrodach tego typu stosowania wełny czy celulozy. Ze względu na stałe oddziaływanie wilgoci materiały stracą po pewnym czasie swoje właściwości izolacyjne.
Zimne poddasze - częsty problem w starym budownictwie
Niedostatecznie ciepłe, a nawet zimnepoddasze to nie tylko problem nowoczesnego budownictwa, w którym prace izolacyjne zostały wykonane na szybko i z kiepskiej jakości materiałów. To także bardzo często spotykane zjawisko w budynkach starszego typu, np. kamienicach. Wysokie, często nieużywane przez dziesiątki lat strychy adaptowane są na pomieszczenia mieszkalne, jednak - głownie ze względu na budowę poniemieckich więźb dachowych, trudno jest o ich dobrą izolację termiczną czy akustyczną. Położenie wełny mineralnej czy styropianu rzadko kiedy daje wymierne efekty i wymaga uzupełnień innym rodzajem materiału. Wykonywane przez naszą firmę docieplanie poddaszy metodą wdmuchiwania wełny mineralnej i celulozy skutecznie likwiduje mostki termiczne i zapobiega gromadzeniu się w pomieszczeniach wilgoci oraz brudu.
Naprawa izolacji poddasza - mniejsze koszty ogrzewania i lepsza ochrona budynku przed wilgocią
Docieplenia poddaszy metodą natryskową to skuteczny sposób na uzupełnienie tych miejsc w izolacji, które na pierwszy rzut oka nie wyglądają na problematyczne. Mikroszczeliny powstające np. na styku dwóch płyt styropianowych czy arkuszy wełny mineralnej są jednak idealną drogą ucieczki dla ciepła, czy wnikania do pomieszczeń chłodnego, wilgotnego powietrza, sprawiającego, że jest w nich nie tylko o ziele zimniej, niż w reszcie budynku, ale też wpływające na znaczne zwiększenie kosztów ogrzewania, a co za tym idzie - wzrost rachunków. Naprawa ocieplenia poddasza natryskiem wełny mineralnej i celulozy skutecznie uzupełnia szczeliny także w tych miejscach, które ze względu na trudności konstrukcyjne więźby nie mogą zostać skutecznie izolowane innymi materiałami.
Jeżeli więc interesuje Cię dobrze wykonane uszczelnianie poddasza zrealizowane przez firmę godną zaufania, to zapraszamy do kontaktu. Niezależnie od tego, czy mieszkasz w nowym, czy starym budownictwie zapewniamy doskonale efekty. Zadzwoń lub napisz i porozmawiaj z naszym ekspertem.
- Ocieplenie stropu i stropodachu
- Natrysk piany poliuretanowej - PUR
- Docieplenie ścianki kolankowej
- Uzupełnianie i naprawa istniejącej izolacji
- Docieplenie murów szczelinowych
- Ocieplenia budynków w konstrukcji szkieletowej, letniskowych i domów z bala
- Szczelność montażu stolarki okiennej
- Stan osadzenia drzwi zewnętrznych
- Zewnętrzna izolacja termiczna budynku
- Kontrola budynku przed zakupem
"Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz niskiej ceny została zapomniana”
Lizzie Susan Stebbing